“ŽENA HIMNA”U DOMU KULTURE – Poklon predstava uoči Svjetskog dana kazališta

Datum objave: 13. 3. 2025. | Kategorija: Kultura

NOVA GRADIŠKA – Dom kulture Nova Gradiška, uoči Svjetskog dana kazališta, za poklonike umjetnosti božice Talije priprema poslasticu- kazališnu predstavu “Žena himna” nastalu prema nagrađenom tekstu Davora Špišića, u režiji Roberta Raponje. Predstava gostuje u Domu kulture u ponedjeljak 17. ožujka u 20 sati a ulaz je slobodan

“Žena himna“, uspješna kazališna produkcija baljanskog Teatra Fort Forno, nastala je suradnji s Istarskim narodnim kazalištem – Gradskim kazalištem Pula, Hrvatskim narodnim kazalištem Mostar, Udruženjem “Intermezzo” Sarajevo, pod pokroviteljstvom Austrijskog kulturnog Foruma. Riječ je o kazališnom uprizorenju drame „Žena himna“ za koju je Davor Špišić nagrađen 1. nagradom za dramsko djelo„Marin Držić“ Ministarstva kulture i medija 2022. godinu.

Temelj drame čini život austrijske i hrvatske spisateljice Paule Preradović, autorice austrijske himne i unuke književnika Petra Preradovića koja je djetinjstvo i mladost provela u Puli. U Paulinoj biografiji, kao kroz dušu čudesnog demijurga, fascinantno se prelamaju epohe 19. i 20. stoljeća. Raspad austrougarskog imperija, dva velika svjetska rata i postratovsko beznađe pedesetih u Austriji, onaj su povijesni background na kojem se odvija burna Paulina intimna historija. Kao žene i kao umjetnice. Društva u kojima je Paula rođena i stasala, od djevojaštva do zrelosti, dominantno su muška zatvorena društva s hijerarhijom moći u kojoj za žene realno nije bilo mjesta. U takvoj konstelaciji, njezina ljudska i stvarateljska snaga prokrčila je put. Kao istinska vjernica, imala je u sebi duboko usađeno osjećanje pravde i ljudskosti, zato se u odsudnom trenutku i našla na pravoj strani povijesti, pružajući otpor nacističkoj vladavini zla. Drama „Žena himna” poseban naglasak stavlja na pitanja identiteta. Kako je Paula u sebi nosila multietničke identitete (slavenske i germanske; mediteranske, balkanske i srednjoeuropske), ta se bogata činjenica reflektirala do srži njenog bitka.Priču o Pauli drama disperzira na sudbine kvarteta žena: Paule, njezine majke Helene, nacistkinje Gerde i Ukrajinke Irine. Iako se bavi junakinjama i zbivanjima iz prošlosti, drama “Žena himna“ itekako govori o Europi danas. Krugovi gotovo identičnih sumnji, destrukcija i nada, ispisuju i našu sadašnjicu, ali i otvaraju nadu i vjeru u snagu umjetnosti. U „Ženi himni“ ulogu Paule tumači talentirana mlada osječka glumica Monika Duvnjak, a uloge Majke/Oca igra Selma Alispahić, prvakinja sarajevskog kazališta SARTR (Sarajevski ratni teatar), dobitnica prestižne nagrade “Actor of Europe” za najbolju glumicu Europe 2019. godine. U ulozi Irine je prvakinja drame osječkog Hrvatskog narodnog kazališta Anita Schmidt, a Gerdu tumači višestruko nagrađivana glumica iz Osijeka Katica Šubarić, dobitnica Nagrade hrvatskog glumišta 2023.godine.

TEKST: S. Tarbuk                    FOTO: Plakat

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn