ZELENO, ODRŽIVO, PAMETNO – Stari tekstil za novi svijet 

Datum objave: 03. 11. 2024. | Kategorija: Lifestyle

Novi komad odjeće ne mora uvijek značiti i napredak u vašem stilskom izričaju. Sve više je onih koji posežu u riznice koje nude second-hand trgovine gdje vas ugodno može iznenaditi ponuda vrhunske, kvalitetne, nerijetko i brendirane odjeće po vrlo povoljnim cijenama. Takav odabir vaš je doprinos čišćem, pametnijem i održivom svijetu. Na zelenu stranu prelaze i mnoge tvrtke, a među njima je i varaždinska  Impresa Missoni d.o.o. koja nas je zaintrigirala svojom eko pričom.

Europska potrošnja tekstila ima četvrti najveći utjecaj na okoliš i klimatske promjene, nakon hrane, stanovanja i mobilnosti. Treći je sektor za veće korištenje vode i zemljišta, a peti za korištenje primarnih sirovina i emisije stakleničkih plinova. Prosječni Europljanin svake godine baci 11 kg tekstila. Širom svijeta, kamion pun tekstila odlaže se ili spaljuje svake sekunde. Globalna proizvodnja tekstila gotovo se udvostručila između 2000. i 2015., a očekuje se da će potrošnja odjeće i obuće porasti za gotovo 65 posto do 2030. Usporedno s ovom neumoljivom ekspanzijom, negativni utjecaji na resurse, vodu, potrošnju energije i klimu nastavljaju rasti. Potreba za rješavanjem pitanja proizvodnje i potrošnje tekstila više no ikada prije traži svrstavanje u prioritete.
Stopa recikliranja tekstila trenutačno je vrlo niska, s 1.7 do 2.1 milijuna tona rabljenog tekstila koji se godišnje prikupi diljem EU-a, prema studiji JRC-a. Smatra se da se većina od preostalih 3.3 do 3.7 milijuna tona baca u miješani kućni otpad, pokazala su istraživanja, a i sami to možemo potvrditi, zar ne?

Stari tekstil u Hrvatskoj

Za proizvodnju samo jedne majice potroši se oko 2.700 litara pitke vode, koliko prosječan čovjek potroši u dvije godine, a razgradnja traje više od pola stoljeća. U Hrvatskoj, ali i na globalnoj razini stvaraju se ogromne količine tekstilnog otpada. U Hrvatskoj se, na godišnjoj razini, baci preko 53 tisuće tona tekstilnog otpada, prema Izvješću o gospodarenju otpadnim tekstilom i otpadnom obućom iz 2020. godine. Većina tog otpada (37.056 tona) završila je u miješanom komunalnom otpadu, 5.301 tona u glomaznom i 702 tone u otpadnim vodama, a tek je 10.213 tona bilo odvojeno sakupljenog otpadnog tekstila i obuće.

Rabljena odjeća – životni stav i autentični modni izričaj

Budi promjena kakvu želiš vidjeti u svijetu – dobra je izreka i dobar savjet.  Novi komad odjeće ne mora uvijek značiti i napredak u vašem stilskom izričaju. Sve više je onih koji posežu u riznice koje nude second-hand trgovine gdje vas ugodno može iznenaditi ponuda vrhunske, kvalitetne, nerijetko i brendirane odjeće po vrlo povoljnim cijenama. Takav odabir vaš je doprinos čišćem, pametnijem i održivom svijetu. Na zelenu stranu prelaze i mnoge tvrtke, a među njima je i varaždinska  Impresa Missoni d.o.o. koja nas je zaintrigirala svojom eko pričom.
“Naša je vizija inovirati, inspirirati i osnažiti pojedince i zajednice na globalnoj razini da prihvate ekološki osviješten život, smanjujući utjecaj na okoliš i potičući ekonomski prosperitet.” kažu u Impresi, pa uz brojna ekološka rješenja od ugradnje solarnih elektrana, ekoloških materijala za podne obloge i ljepila, otkrili su vrlo zanimljivu nišu vezanu uz tekstil te ostvarili između ostalog, entuzijastični projekt eMMe.zone nastao kao prirodni nastavak na ekološku priču, fokusirajući se na podršku second-hand trgovinama u nabavi robe i marketinškim aktivnostima.
“Prepoznali smo izazove s kojima se suočavaju manji second-hand dućani te im pružamo rješenja kroz ekološku održivost, sortiranje, reciklažu i pravno siguran otkup robe. Pomažemo ekološkoj održivosti kroz sortiranje i reciklažu, a istovremeno pomažemo trgovcima rabljenom robom i njihovim kupcima.Za otkup i donaciju robe ljudi nam se mogu javiti putem društvenih mreža ili na mail info@emme.zone i sve se tamo dogovorimo. Također, mogu nas nazovati ili se javiti putem WhatsAppa, kako god kome više odgovara. Reciklaža je posljednja stanica gdje ide roba koja se nikako ne može iskoristiti. Pritom se to ne odnosi na manje rupe i slično jer uvijek postoji opcija da duge hlače postanu kratke, majica se prekroji u pregaču ili nešto treće. Također želimo potaknuti ljude da ne bacaju svoj stari tekstil te obuću i modne dodatke koji su u dobrom stanju. Nudimo rješenje besplatnog prikupa te prenamjene za daljnju upotrebu. Tako potičemo kružno gospodarenje otpadom. ” pojašnjavaju.

Mladi i poduzetni, svjesni da promijene ne dolaze same, planiraju ostvariti suradnju i s pojedinim trgovačkim centrima i drugim adekvatnim partnerima gdje će, po ekološkim standardima, prikupljati odjeću. “Lagano se na noge postavlja suradnja s raznim školama na način da se održavaju neke panel diskusije i radionice s fokusom na održivost, recikliranje i smanjenje otpada općenito. Pozivamo sve koji žele sudjelovati u cijeloj priči da nam se jave, a to se odnosi na one koji bi možda također postavili punktove za prikup ili za one kojima je pomoć potrebna i sve ostale zainteresirane strane reklo bi se :)” kažu nam. Uskoro će biti aktivna i web stranica www.emme.zone i tamo će biti  i webshop rabljene robe, ali i sve potrebne informacije o svim aktivnostima.

Morate priznati, zaslužuju pozornost, podršku i pohvalu!

TEKST: S. Pok                 FOTO: Impresa Missoni

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn