VELIKI JUBILEJ U POŽEGI : Za 90. rođendan bolnice otvoreni obnovljeni odjeli neurologije i psihijatrije

Datum objave: 15. 7. 2026. | Kategorija: Društvo, SLIKE

POŽEGA – Svečanim otvorenjem obnovljenih odjela neurologije i psihijatrije, u koje je uloženo gotovo 1,1 milijun eura, Opća županijska bolnica Požega koja danas slavi 90. obljetnicu, značajno je podigla kvalitetu uvjeta rada i zdravstvene usluge.

Opća županijska bolnica Požega, kao jedna od najuspješnijih zdravstvenih ustanova u Republici Hrvatskoj, nastavlja podizati standarde liječenja i rada. Potvrda tome je i ovaj projekt koji je uključio sveobuhvatnu obnovu prostora, ugradnju modernog sustava klimatizacije te opremanje odjela suvremenom medicinskom opremom radi poboljšanja dijagnostičkih i terapijskih procesa. Sredstva su osigurali Ministarstvo zdravstva RH i požeška bolnica iz vlastitih izvora.

Na prigodnoj svečanosti, uz bolnički tim i ravnatelja bolnice doc. prim. dr. sc. Ivana Vukoju, nazočili su ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić, požeško-slavonska županica Antonija Jozić, gradonačelnik Požege prof. dr. sc. Borislav Miličević te ravnatelji zdravstvenih ustanova s područja županije.

“Danas obilježavamo 90 godina požeške bolnice i istodobno otvaramo novouređene odjele neurologije i psihijatrije. Povezivanje ovih dvaju događaja nije samo simbolično. Ono pokazuje da se tradicija jedne ustanove najbolje čuva tako da se ona razvija, modernizira i priprema za budućnost. Prije 90 godina požeška je bolnica u tišini i bez pompe otvorila svoja vrata s jasnom zadaćom – biti mjesto pomoći, sigurnosti i nade za ljude ovoga kraja. Ta se zadaća tijekom desetljeća nije promijenila. Posebno smo ponosni što 90. rođendan obilježavamo otvaranjem rekonstruiranog i novouređenih odjela neurologije i psihijatrije u vrijednosti od 1.081.695,88 eura, sredstvima osiguranim od Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Opće županijske bolnica Požega,” naglasio je ravnatelj bolnice doc. prim. dr. sc. Ivan Vukoja.

Zahvalio je na potpori Ministarstva zdravstva projektima koji su već realizirani ili se trenutačno pripremaju i provode u bolnici. “Završili smo proširenje bolničkog parkirališta, čime smo olakšali pristup bolnici pacijentima, njihovim obiteljima i našim zaposlenicima. U pripremi je izgradnja helikopterske uzletno-sletne staze, procijenjene vrijednosti 300.000 eura. U tijeku je opremanje i rekonstrukcija bolničke praonice rublja vrijednog gotovo milijun eura. Provodi se i projekt opremanja bolničke kuhinje, čime dodatno unapređujemo standarde sigurnosti i kvalitete prehrane naših pacijenata, te rekonstrukcija bolničkih liftova u iznosu od 300.000 eura kao i izgrada platforme za pristup osobama s invaliditetom u bolnicu.
Posebno značajan razvoj očekuje i bolničku ljekarnu. U tijeku su postupci nabave aplikativnog sustava za propisivanje i pripravu citostatske terapije, bolničkog robota za skladištenje i pripremu terapije te izolatora za pripravu citostatske terapije – vrijednost oba projekta oko milijun i pol eura. Zahvaljujemo na mogućnosti predstavljanja projekta nove zgrade dijagnostike vrijedne gotovo 7 milijuna eura, te dječjeg vrtića i stanova za naše djelatnike vrijednog oko 5 milijuna eura te i ovom prilikom računamo na snažnu podršku ministarstva,” dodao je uz zahvale na kontinuiranom partnerstvu i potpori i Požeško-slavonskoj županiji, Gradu Požegi i svim jedinicama lokalne samouprave.

Gradonačelnik Požege Borislav Miličević istaknuo je kako je otvorenje obnovljenih odjela još jedan dokaz zajedništva lokalne i državne razine u razvoju zdravstvenog sustava. “Građani imaju povjerenja u svoju bolnicu i ljude koji u njoj rade. Zahvalni smo Ministarstvu zdravstva, Vladi Republike Hrvatske, ali prije svega svim djelatnicima koji svakodnevno brinu o zdravlju naših sugrađana,” rekao je Miličević.

Županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić naglasila je kako se na području županije trenutačno provode zdravstveni projekti vrijedni više od 20 milijuna eura. Uz ulaganja u Opću županijsku bolnicu Požega, izdvojila je izgradnju hotela u sklopu Toplica Lipik, izgradnju Centra za palijativnu skrb u Orljavcu te novi Dom zdravlja u Lipiku.

“Iza svih infrastrukturnih projekata uvijek stoje ljudi. Zato su ulaganja u zdravstvene djelatnike jednako važna, kao i ulaganja u objekte i opremu. Od srca čestitam ovu veliku obljetnicu i zahvaljujem na svakom malom i velikom koraku koji činite kako bi naši sugrađani i svi koji dolaze u našu bolnicu imali zdravstvenu uslugu kakvu očekuju. Ponosimo se našom požeškom bolnicom, njezinom tradicijom i svim ljudima koji ovdje rade,” poručila je Jozić.

Ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić pohvalila je kontinuirani razvoj požeške bolnice te istaknula kako je riječ o primjeru uspješne suradnje Ministarstva zdravstva, Požeško-slavonske županije i lokalne zajednice. Naglasila je da bolnica ne ulaže samo u infrastrukturu, nego i u razvoj novih medicinskih djelatnosti te stvaranje kvalitetnih uvjeta rada za zaposlenike.

Odjel neurologije s jedinicom za moždani udar raspolaže s 19 kreveta i godišnje hospitalizira oko 550 pacijenata. Na odjelu se liječe cerebrovaskularne, neuromišićne, neurodegenerativne, ekstrapiramidne i demijelinizacijske bolesti, bolesti kralježnice te epilepsije i drugi poremećaji svijesti. U neurološkoj poliklinici obavljaju se pregledi i napredne dijagnostičke pretrage.

Odjel psihijatrije raspolaže s 18 kreveta i zbrinjava oko 350 pacijenata godišnje. Uz individualni pristup, pacijentima je osiguran grupni rad, terapijska zajednica te radna terapija. Liječenje je moguće i kroz Dnevnu bolnicu (2 kreveta). Polikliničko-konzilijarni rad odvija se kroz dvije specijalističke ambulante s više od 5000 pregleda godišnje, a u sklopu odjela djeluje i posebna psihijatrijska ambulanta za rad s onkološkim bolesnicima.

TEKST: Sanja Pok                   FOTO: Sanja Pok

Slavonski ©   2013 - 2026 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn