NOVI ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU – Ovlast raspolaganja državnom zemljom vraćena općinama i gradovima
OKUČANI – Što donosi novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu i koji sve izazovi čekaju jedinice lokalne samouprave koje će njime raspolagati-samo su neka od pitanja na koje je odgovore ponudio specijalizirani regionalni seminar organiziran u domaćinstvu Općine Okučani.
Novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu od kojeg poljoprivrednici puno očekuju, trebao bi smanjiti administrativne zapreke kako bi se olakšalo raspolaganje njime ,okrupnjavanje i stavljanje u funkciju zapuštenog i državnog poljoprivrednog zemljišta koje nije u funkciji proizvodnje. Osim oporavka poljoprivrede, pomoglo bi to i demografiji, jer motiviralo bi mlade na ostanak. Novim se zakonom, osim toga, uvodi i načelo domicilnosti -državna će se zemlja primarno raspodjeljivati lokalnim poljoprivrednicima, OPG-ima, mikro i malim poduzećima, stočarima kojima nedostaje zemlje, dosadašnjim zakupcima koji su uredno ispunili gospodarski program kao i mladim poljoprivrednicim, a tu na scenu stupaju jedinice lokalne samouprave, kojima je novim Zakonom vraćena ovlast raspolaganja državnom zemljom.
Kako će sve to izgledati na terenu i koji sve izazovi čekaju općine i gradove, na specijaliziranom regionalnom seminaru organiziranom u domaćinstvu Općine Okučani, saznali su načelnici Općina Cernik-Vitomir Žakić, Gornji Bogićevac-Pavo Klarić, Staro Petrovo Selo-Nikola Denis, Rešetari-Zlatko Aga, u ime Općine Vrbje, predsjednik Općinskog vijeća, Mladen Konjević i domaćin, Aca Vidaković, načelnik Općine Okučani sa prvim čovjekom Općinskog vijeća, Ivicom Pivcem. Riječ je o velikom poslu, punom nejasnoća, koji mora biti dobro isplaniran, s glavnim smjernicama za svaki slijedeći korak.
Kako strategiju razvoja poljoprivrede na razini jedinica lokalne samouprave vidi novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu, na seminaru je upoznala dr.sc.Blaženka Mičević, podsjećajući kako je preduvjet svim strukturnim mjerama u seoskom prostoru i poljoprivredi jasna i defnirana zemljišna politika kojom se reguliraju uporaba, vlasništvo i tržište zemljom.“Dobar sustav upravljanja zemljištem donosi korist koja znatno premašuje troškove njegove uspostave. Nije osnovno pitanje mogu li si države takav sustav priuštiti, nego mogu li si priuštiti ne imati ga“, zaključila je dr.sc. Mičević. Nakon što donesu programe raspolaganja poljoprivrednim zemljištem na svom području, jedinice loalne samouprave će, putem javnog natječaja, provoditi zakup zemlje, na rok od 25 godina, s mogućnošću produljenja. Zadovoljstvo novim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu iskazali su i sudionici seminara- načelnici Općina.
TEKST: S. T. FOTO: Radio-Bljesak