“KOLO NA MEDANU”: Priča o bogatstvu tradicijske baštine sela Drežnik i njenim vrijednim čuvarima
DREŽNIK – Iako, na određeni način, pripada baštini cijelog čovječanstva, kolo je, baš kao i bećarac, od pamtivjeka utkano u genetski kod Slavonije, njegov glavni simbol i brend. I mada ga bećari i bećaruše na sličan način plešu u svim prigodama, ima dijelova regije gdje je kolo sasvim posebno, jedinstveno. Jedno takvo, šetano, na brzo i sporo, “Kolo na Medanu”, zaštićeno kao nematerijalno kulturno dobro pri Ministarstvu kulture, s posebnom strašću čuvaju članovi KUD-a Drežnik, mjesta smještenog na obroncima Babje gore koje, kažu etnolozi, zbog bogatstva baštine i brojnosti običaja, treba “staviti u kredenac” i čuvati za generacije koje dolaze
Smješteno na obroncima Babje gore, u Brodsko posavskoj županiji, Općina Rešetari, selo Drežnik, po mogo čemu je posebno. Ovaj “zapećak” novogradiškog kraja jedno jedno je od najbogatijih terenskih područja na kojem su zabilježene i danas žive tradicije, čuvane i prenošene generacijama. U samom središtu mjesta, na “Medanu”, tamo gdje se, od davnina okupljalo i divanilo, saznavalo novosti, igralo i pjevalo. Mjesto je to kojim su tabanali bezbrojni opanci, prolazile zaprege i saonice, svatovi i procesije, mjesto na kojem se, u svim prigodama, plesalo šetano kolo. Karakteristično za novogradiško područje, šetano kolo kao kulturna baština sela Drežnik, seže u daleku povijest.
Jedinstveno je to kolo koje se dijeli u tri skupine, različite po melodijama i plesnom obrascu-šetano kolo “na sporo”, “na brzo”, te pokladačko šetano kolo, jedinstveni kulturni izričaj koji se izvodi tako što na jednoj strani pjevaju žene, a na drugoj iste riječi ponavljaju muškarci, krećući se jednostavnim korakom u smjeru kazaljke na satu.
Više od 20 zapisa još uvijek žive tradicije pjevanja i plesanja šetanih kola, po sjećanjima najstarijih mještana i izvedbi članova KUD-a, poslužilo je stručnjacima Ministarstva kulture kao veliki dio građe za zaštitu nematerijalnog dobra. Ali i kao inspiracija Hrvatskoj radio televiziji koja je, do sada, snimila dva dokumentarna filma o Drežniku, Drežljanima, jedinstvenim običajima i njihovim čuvarima, članovima KUD-a: prvi 2015., pod nazivom “Na Sisvete” i drugi, 2017. nazvan “Poklade u Drežniku”.
Jer, ovdje se s običajima živjelo i živi, plesalo i plesat će se, vežući stih na stih, smišljajući tekst na licu mjesta, beskompromisno promovirajući tradiciju onakvom kakvom je pamte najstariji mještani, otkrivajući, pri tom i izvlačeći iz zaborava i neka nova, još ne zapisana šetana kola.
Ona pomno probrana, s ukupno 22 pjesme, zauvijek su, 2022. godine, spremljena na nosač zvuka “Al je lipo u našemu kraju”, nominiran, godinu kasnije, za diskografsku nagradu Porin u kategoriji “najbolji album folklorne glazbe”. Priznanjima tu nije kraj, jer KUD-u Drežnik je 2018. na svečanoj dodjeli nacionalne nagrade „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske” uručeno priznanje za posebnost u očuvanju tradicije u kategoriji „Ruralno turističke manifestacije”, a sve ono što jesu i na što su, s pravom ponosni, sačuvano je i na dva snimljena spota i dvije, do sada, izdane monografije.
Iako zasluge za očuvanje kulturne baštine predaka pripadaju brojnim članovima koji su, u prethodnih 25 godina prošli kroz kulturno-umjetničko društvo, okosnicu danas čini njih 50-ak, raspoređenih u izvornu, dramsku, dječju i tamburašku skupinu, entuzijasta koji su si dali u zadatak prezentirati svoje posebnosti ali i o njima educirati mlade, jer samo se tako čuva trag bogate pučke prošlosti, ali i svijetu predstavlja tradicija, identitet i bogatstvo. Uz organizaciju čak 23.smotre “Kolo na Medanu”, relativno novog dječjeg izdanja iste priče, u proteklih četvrt stoljeća, učinili su to Drežljani i na brojnim domaćim i inozemnim gostovanjima, završavajući svako svoje druženje zajedničkim “šetanim kolom”, u centru mjesta, tamo gdje sve počinje i završava. Na “Medanu”, gdje će uz članove KUD-a, već ovaj Božić, ponovno plesati i cijelo selo, jer samo se tako čuva sve ono što jesmo.
Članak objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.
TEKST: Simonida Tarbuk FOTO: Simonida Tarbuk/ KUD Drežnika