GRADSKI MUZEJ POŽEGA – Muzejski ožujak za susrete, ponos i pamćenje!
POŽEGA – Tijekom ožujka u Muzeju će biti otvorene tri izložbe, predstavljene dvije knjige, okupit će se Klub čitatelja vlastite prošlosti, a održat će se i jedna radionica za odrasle te koncert u Glazbenoj školi kao dio zajedničkog projekta. Od 21 radnog dana u njih čak 16 čekaju nas posebni programi – jer muzej je dobra navika!
Gradski muzej Požega cijele će godine imati bogat program kojim požeški muzealci žele obilježiti stotu obljetnicu djelovanja ove kulturne ustanove. Jedan od najbogatijih programskih mjeseci bit će upravo ožujak pri čemu je većina programa u tom mjesecu vezana uz Dan grada Požege, naglasila je ravnateljica Muzeja Ljiljana Marić. “Tri izložbe, dvije promocije knjiga i jedan petodnevni projekt, jedna radionica, jedan koncert, Klub čitatelja vlastite prošlosti, znanstveno-stručni skup – od 21 radnog dana u ožujku u njih čak 16 imat ćemo posebne programe, ne računajući posjete stalnom postavu.”
Mjesec ožujak otvorit će i i završiti s izložbom, a prva izložba otvara se u ponedjeljak, 3. ožujka. Riječ je o izložbi “Požega u notama” o kojoj je govorila autorica izložbe i kustosica Tihana Benčić Španiček. “Izložba pruža uvid u bogat i raznolik glazbeni život Požege u među ratnom razdoblju. Kroz prikaz najznačajnijih glazbenih događaja, istaknutih izvođača i raznovrsnog repertoara klasične i zabavne glazbe oživjet će se glazbeni duh tog vremena. Na izložbi će biti predstavljeni notni zapisi, glazbeni instrumenti, fotografije i dokumenti koji svjedoče o bogatoj glazbeoj tradiciji Požege.” Izložba će biti otvorena 3. ožujka u 12,00 u Velikoj izložbenoj dvorani, a moći će se pogledati do 27. ožujka.
Od 10. ožujka započet će “Grgurevski tjedan” koji će trajati do 14. ožujka. U sklopu tog programa održat će se projekt “Čuvari grada – Građanska straža kroz povijest”, odnosno prezentacija uloge i značaja Građanske straže u srednjovjekovom gradu i to uz suradnju Povijesne postrojbe Gradska straža Požega, svaki dan od 10,30 do 12,30 u Centru za posjetitelje “Požeška kuća”. Projekt je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, ali i svima drugima zainteresiranima, a ulaz je besplatan.
Najveći događaj u “Grgurevskom tjednu”, jedan od najvažnijih za Muzej, promocija je monografije “Grgurevo” i to 10. ožujka u 18,00 sati. Monografija je tiskana povodom 200-te obljetnice prvog spomena običaja Grgureva, naglasila je autorica monografije, muzejska savjetnica Maja Žebčević Matić. “Njeno pisanje i tiskanje potaknula je činjenica da, unatoč tome što se Grgurevo slavi uz Dan grada i zaštićeno je kao nematerijalno kulturno dobro, sve više gubimo emicionalnu poveznicu s ovako važnim identitetskim društvenim fenomenom o kojem, zapravo, znamo jako malo.” naglasila je. Monografija je tiskana zahvaljući Gradu Požegi i Ministarstvu kulture i medija na 292 stranice s 242 fotografije uglavnom požeških obitelji iz Kluba čitatelja vlastite prošlosti. Cijena monografije je 40 eura, a na svečanom predstavljanju bit će dostupna po prigodnoj cijeni od 35 eura.
Muzej će u “Grgurevskom tjednu” biti domaći i suorganizator te će sudjelovati u znanstvneo-stručnom skupu o kazalištu u Požegi “Izazovi kazališne prakse u 21. stoljeću” u organizaciji HAZU-a Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi koji će se održati od 11. do 13. ožujka. U sklopu skupa sa svojim radom “Kako je Požega ponovo postala kazališni grad” sudjelovat će i Maja Žebčević Matić.
U bogatom muzejskom ožujku održat će se i prigodne radionice, a jedna od njih je “Tradicijsko šaranje jaja voskom” koja će se održati 18. ožujka 2025. godine u 18,00 sati i besplatna je za sve zainteresirane. Broj mjesta je ograničen i prijave su u tijeku.
U suradnji s Glazbenom školom Požega, a u prigodi obilježavanja 100-te obljetnice Muzeja, bit će oživljen i glazbeni repertoar koji se izvodio na koncertima i raznim gradskim priredbama prije stotinu godina. Solističke točke, atraktivne zborske nastupe pripremaju nastavnici i učenici Glazbene škole Požega koji će kroz osam glazbenih brojeva prikazati publici visoku razinu muziciranja u Požegi prije sto godina. Svi detalji nalazit će se u programskoj knjižici koju priprema Glazbena škola Požega gdje će se koncert održati.
U ožujku će se, 25. ožujka održati i prvi Klub čitatelja vlastite prošlosti na kojem će pod nazivom “Skriveni grad” biti prikazane obiteljske fotografije na velikoj ekranu u izložbenoj dvorani Julija Kempfa, a koje će prikazati neke danas neprepoznatljive ili već nestale dijelove grada. U pripremi će pomoći jedna od entuzijasta i zaljubljenika u fotografiju i grad Damir Mrkojević.
Još jedna promocija knjige i to “Priča sa zapadne strane – tipologija srednje-brončano-dobnog keramičkog materijala s prostora Zapadne Slavonije” autorice Janje Mavrović Mokus održat će se 26. ožujka. Knjiga ponajviše govori o nalazištu pokraj sela Alilovci na području općine Kaptol na kojem je godinama radila autorica. Tamo je pronađen materijal koji govori o snažnim kontaktima Požeške kotline s prostorima cijele srednje i sjeverne Europe u vrijeme početka srednjeg brončanog doba.
Bogat program nastavlja se izložbom “Uspomene na djetinjstvo” iz muzeja Brodskog posavlja na kojoj će biti prikazane različite promijene koje su utjecale na djecu i djetinjstvo jer igračke su važne kao svjedoci prošlosti održavajući ekonomske, političke i kulturološke promijene koje su se događale. Izložba će btii otvorena do 29. svibnja 2025. godine.
Zadnjeg dana ožujka, 30. ožujka, održat će se otvorenje još jedne izložbe autorice Lidije Španiček. Riječ je o izložbi posvećenoj donaciji Bože Biškupića koji je Gradskom muzeju Požega poklonio šest mapa grafika. Izložba nosi naziv “Crno-bijela rapsodija” a bit će otvorena do 26. travnja 2025.
Ožujak za pamćenje i muzejsko druženje, jer muzej je dobra navika!
TEKST: Sanja Pok FOTO: Sanja Pok