GRAD POŽEGA – Predloženi dobitnici javnih priznanja Grada u 2025. godini

Datum objave: 20. 2. 2025. | Kategorija: Društvo

POŽEGA – Gradski vijećnici će na sjednici Gradskog vijeća u četvrtak, 27. veljače, odlučivati o prijedlogu Odluke o dodjeli javnih priznanja Grada Požege u 2025. godini. Dodijelit će se javna priznanja u četiri kategorije, a za ovogodišnju nagradu za životno djelo predložen je posthumno legendarni Boris Ćiro Gašparac.

Za Počasnog građanina predložen je Božo Biškupić

Tijekom svoje profesionalne karijere, Božo Biškupić bio je istaknuti kulturni djelatnik, pravnik, urednik i muzeolog.Dva puta je imenovan ministrom kulture Republike Hrvatske, prvi put od 1995. do 2000. godine te ponovno 2003. godine. Tijekom 2000. godine obnašao je dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru i Županijskom domu Hrvatskog sabora.

Posebna je povezanost gospodina Biškupića i Požeške biskupije. Godine 1994., u povodu devetstote obljetnice Zagrebačke biskupije i prvog pastoralnog posjeta pape Ivana Pavla II. Zagrebu, organizirana je značajna kulturna manifestacija. U Muzeju Mimara postavljena je velika izložba pod nazivom “Sveti trag: devetsto godina umjetnosti Zagrebačke nadbiskupije 1094.-1994.”, koja je bila otvorena od 10. rujna 1994. do 31. siječnja 1995.Posebno se ističe njegova odluka o uređenju Crkve sv. Lovre, koja je nakon više od 30 godina istraživanja i rada dostojno uređena za liturgijski prostor i bogoslužje u sklopu Biskupskog dvora, čime je njezina bogata kulturna i povijesna baština predstavljena javnosti. Također, zaslužan je za odluku o rekonstrukciji razorene vočinske crkve, kao i za financiranje obnove zgrade Požeške biskupije i župnog dvora.
Božo Biškupić dao je nemjerljiv doprinos i muzejskoj djelatnosti u Požegi. Iako su svi spomenici nepokretne kulturne baštine kontinuirano financirani tijekom više godina mandata, isto su tako financirani i muzejski programi, te programi zaštite pokretnih spomenika kulture, muzejske građe od kojih se dio danas nalazi u stalnom postavu. Božo Biškupić darovao je Gradskom muzeju Požega vrijednu donaciju grafičkih mapa. Prva donacija obuhvaćala je šest mapa grafika, a uz tu donaciju, Gradski muzej Požega primio je i izuzetno vrijednu grafičku mapu posvećenu hrvatskom pjesniku, slikaru i dubrovačkom gosparu Luki Paljetku. Ova mapa predstavlja bibliofilsko izdanje Zbirke Biškupić te sadrži 17 pjesama i 34 grafike. Likovna i pjesnička ostvarenja sadržana u mapi stvaraju jedinstvenu sinergiju riječi i slike, čime je postignuta izuzetna umjetnička harmonija, a zahvaljujući gospodinu Biškupiću sada obogaćuje vrijedan fundus požeškog muzeja. Kao ministar, izrazito se zalagao za rekonstrukciju Gradske knjižnice Požega na kojoj su 2006. godine započeli radovi uz veliku financijsku pomoć ministarstva, a istoj je po završetku rekonstrukcije donirao veliki broj knjiga iz svoje privatne biblioteke. Božo Biškupić odigrao je značajnu ulogu u uspostavi mreže konzervatorskih odjela u Hrvatskoj, uključujući i Konzervatorski odjel u Požegi.
Imajući u vidu njegov izniman doprinos kulturnom i društvenom životu Požege, predlaže se da Božo Biškupić postane počasni građanin grada Požege, čime bi mu se odalo priznanje za njegova djela i neizbrisiv trag koji je ostavio u kulturnom naslijeđu grada.

Za Nagradu za životno djelo predložen je Boris Ćiro Gašparac (posthumno)

Boris Ćiro Gašparac rođen je 13. svibnja 1945. godine u Požegi gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju.Na festivalu Zlatne žice Slavonije u Požegi nastupao je od 1990. godine i tada je počeo pjevati tamburaške pjesme, a ranije su to bili svjetski evergreeni, jazz skladbe i slično. Zbog osebujnog glasa i visoke razine izvedbe tog repertoara bio je prozvan hrvatskim Ray Charlesom.
Objavio je desetak albuma s vlastitim skladbama za naše najpoznatije nakladničke kuće-
Ćirinu karijeru obilježio je njegov najveći hit „Laže selo, lažu ljudi“, izveden na festivalu Zlatne žice Slavonije 1991. godine s bendom Crni šest. Također, nanizao je nekoliko antologijskih hitova kao što su “Leina” Rajka Dujmića, “Da sam im’o šaku dukata” Miroslava Škore, “Moj did Luka”, “U srce te dira moja tambura” i još puno nezaboravnih tamburaških pjesama. Nedavno je objavio obradu pjesme “Dida moj” Arsena Dedića, njegov posljednji umjetnički uradak i poklon unucima. Nakon 33 godine na Zlatnim žicama Slavonije 2024. godine od svog grada i festivala zauvijek se oprostio pjesmom „Nema veće istine“ i stihovima „Kad me jednom ne bude, bit će uvijek tambure“.
Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima je i Nagrada za životno djelo Požeško-slavonske županije 2017. godine.

Za Povelju humanosti predložena je Udruga slijepih grada Požege i Požeško-slavonske županije

Udruga slijepih Grada Požege i Požeško-slavonske županije predstavlja neprofitnu organizaciju civilnog društva koja kontinuirano provodi sveobuhvatni strateški program s ciljem održive socijalne integracije osoba s različitim stupnjevima oštećenja vida. Fokus Udruge usmjerenje na podizanje kvalitete života svojih članova te na senzibilizaciju javnosti o specifičnostima i mogućnostima slijepih osoba u Požeško-slavonskoj županiji.
Udruga, koja danas broji 70 članova, pruža širok spektar usluga, uključujući osposobljavanje za svakodnevne vještine, psihosocijalno savjetovanje, informiranje i ostvarivanje prava, kao i organizaciju raznih edukacija (npr. iz područja psihološke podrške, verbalne i neverbalne komunikacije, te treninge eholokacije). Dodatno, Udruga potiče aktivno uključivanje članova u život zajednice putem organiziranih kulturnih, sportskih i kreativnih aktivnosti kao što su kazališne predstave, izleti, izložbe i radionice.
Jedna od najznačajnijih usluga koju Udruga pruža je socijalna usluga osobne asistencije, odnosno videćeg pratitelja, koja slijepim osobama omogućuje samostalniji, kvalitetniji i ispunjeniji život. Udruga slijepih djeluje 70 godina na našem području.

Za Kolektivnu nagradu predložena je Tekija d.o.o. Požega

Društvo je u prošloj godini proslavilo šezdesetu obljetnicu postojanje vodovoda u Požegi.
Tijekom 1992. godine započelo je s radom poduzeće Tekija koje je nastalo spajanjem Vodovoda i Komunalca radi efikasnijeg i ekonomičnijeg poslovanja. Tekija d.o.o. kao pravni sljednik svojih prethodnika u današanje vrijeme ima na sustav javne vodoopskrbe priključeno oko 19.500 korisnika širom požeštine, a duljina vodoopskrbne mreže iznosi cca 730 km, uz priključenost oko 96 %, kojom se isporučuje zdravstveno ispravna voda uz svakodnevno kontroliranje njezine kakvoće. Mreža sustava odvodnje na području požeštine duga je oko 370 km i broji gotovo 14.000 korisnika.
U zadnjih desetak godina provodi se važan projekt aglomeracije Požega uz korištenje bespovratnih EU sredstava čija vrijednost je dosegnula cca 25 milijuna eura.Veliki rezultat ovog projekta je rekonstrukcija i dogradnja postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (CUPOV-a) kojim je stupanj pročišćavanja podignut sa prvog na treći a nedavno je pušten u probni rad. Ovo je kapitalni objekt za Grad Požegu i okolicu čijim će puštanjem u rad doći do smanjenja zagađenja vodotoka rijeke Orljave, a posljedično cijelog okoliša u kojem živimo.
Usporedno s aglomeracijom Požega, Tekija d.o.o. provodi i projekt Aglomeracije Pleternica.
Studioznim i stručnim planiranjem i radom u ovom društvu smanjeni su gubitci u vodoopskrbnom sustavu, a vodo-istražnim radovima osigurana su nova izvorišta što je rezultiralo konstantnu opskrbu vodom i u ekstremno nepovoljnim (sušnim) vremenskim uvjetima i razdobljima kojim smo svjedočili npr. u 2024. godini.
Krajem 2024. godine društvo je preuzelo Vode Lipik d.o.o., javnog isporučitelja vodnih usluga za područje gradova Pakraca i Lipika i danas predstavlja jedinstvenog isporučitelja vodnih usluga za cijelu Požeško- slavonsku županiju.
U Tekiji d.o.o. je stasao čitav niz kvalitetnih radnika, majstora, inženjera i ostalih stručnjaka koji su značajno obogatili život u našoj zajednici kako kroz svoj stručni angažman u Tekiji tako i kroz druge tvrtke u našem okruženju, a svakako i u društvenom životu Požeštine.

TEKST: S. P.             FOTO: D. Pok

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn