FAKULTET TURIZMA I RURALNOG RAZVOJA: Prijem studenata prve godine izvanrednoga prijediplomskog studija ranog i predškolskog odgoja u Požegi

Datum objave: 08. 10. 2025. | Kategorija: Društvo

POŽEGA – U prvu godinu prve generacije izvanrednog prijediplomskog studija ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koji će se obrazovati na FOOZOS-ovu dislociranom studiju upisano je 49 studenata.

Požega je postala bogatija za još jedan sveučilišni studijski program – prijediplomski studij ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u okviru Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, koji će se izvoditi u prostoru Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi.

Upravo u prostoru požeškog Fakulteta danas je održan prijem studenata prve godine ovog izvanrednoga prijediplomskog studija. U prvu godinu prve generacije studija upisano je 49 studentica. Uz čelnike FOOZOS-a, dekanicu prof.dr.sc. Eminu Berbić Kolar sa suradnicima, događaju su nazočili i prof.dr.sc. Drago Šubarić, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, prorektor za kulturu, umjetnosti sveučilišno izdavaštvo prof. dr. art Robert Raponja, prodekan za poslovne odnose i međunarodnu suradnju dr. sc. Vjekoslav Galzina, dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja prof.dr. sc. Ante Lončarić te gradonačelnik Požege prof.dr.sc. Borislav Miličević i požeško-slavonska županica Antonija Jozić.

Gradonačelnik Borislav Miličević, koji je na gradonačelničku dužnost došao s pozicije dekana požeškog fakulteta, ne krijući zadovoljstvo, čestitao je studenticama na odabiru budućeg zanimanja.

“U ime Grada, dobro nam došli. Uvjeren sam da ćete, studirajući na ovom fakultetu, steći sva neophodna znanja koja nama ovog trenutka nedostaju u gradu Požegi ali i većini naših općina i gradova, s obzirom na dinamiku izgradnje vrtića koju je hrvatska Vlada stavila pred nas kada je u pitanju rani i predškolski odgoj. Stoga nam se u praksi pojavljuje enormna potreba za obrazovanim kadrom vašeg profila. Svi želimo uspješno realizirati ovaj projekt, projekt u kojem ćete za tri godine opet stajati ovdje i očekivati svoje diplome. A onda ćemo se svi zajedno radovati trenutku kada ćete svoja znanja, stečena na ovom fakultetu početi prenositi u dječjim vrtićima kako bi naša mladost na kojoj sve počiva, mogla početi obrazovanje u najboljem obliku,” rekao je Miličević.

Zahvalu što su Požegu odabrale za mjesto svog studija studenticama i Fakultetu na takvom iskoraku uputila je požeško-slavonska županica Antonija Jozić. “Iskoraku kojim omogućuje svim studentima s područja Požeško-slavonske županije, ali i drugima, koji su željeli upisati ovaj studij, pohađanje studija u Požegi. Studija koji nam je danas vrlo bitan, s kojim odgovaramo na sve izazove vremena, ali i na smjer Vlade RH da svako dijete treba imati svoje mjesto u vrtiću. A vrtić nisu samo zgrade koje gradimo, vrtić su i svi oni vrijedni djelatnici koji u njemu rade.” rekla je županica.

U ime Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, najstarijeg i najvećeg sveučilišta u ovom dijelu Hrvatske s oko 16 000 studenata i 2300 zaposlenika, prisutne je pozdravio rektor, prof.dr.sc. Drago Šubarić. ” Kao takvi, shvaćamo svoju odgovornost za razvoj regije u kojoj djelujemo, a to je i Požeško-slavonska županija. Drago mi je da sam ovdje iz dva razloga – prvi je Požeško-slavonska županija i Grad Požega. Kada smo prevodili Veleučilište u Fakultet turizma i ruralnog razvoja, onda smo obećali gradonačelniku koji je tada bio dekan, da ćemo u Požegi napraviti mali kampus. I kao što vidite, počeli smo stvarati mali kampus u Požegi. Nadam se i vjerujem da je ovo jedan od prvih studija, poslije Fakulteta turizma i ruralnog razvoja, koji dovodimo u Požegu. A ne dovodimo ga iz hira, nego dovodimo zato što je ova sredina pokazala potrebu za takvim kadrovima. Drugi razlog je naš Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti koji je doživio veliku ekspanziju u zadnje vrijeme, rade se velike stvari, novi studijski programi i vrhunska znanost – rekao bih da, kada govorimo o tom fakultetu, govorimo o budućnosti obrazovanja. Vjerujem da će taj fakultet i ovdje ostvariti isti uspjeh kao što ostvaruje u Osijeku, kao što ostvaruje u Slatini, dakle sada na tri mjesta.” rekao je Šubarić.

Prema riječima dekanice Emine Berbić Kolar, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti ove je godine upisao 397 brucoša, a nadaju se kako će prijeći i brojku 400 uz dodatnu kvotu koju su dobili. “Biti našim studentom ili studenticom postalo je prestiž. Mi smo najbrže rastući fakultet na našem Sveučilištu i svakoj od vas mogu čestitati što ste uspjele postati našim studenticama.” naglasila je dekanica.

Zahvaljujući podršci Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Vlade RH, Sveučilišta u Osijeku i Grada Požege, novi studij predstavlja tako konkretan iskorak prema decentralizaciji visokog obrazovanja i osnaživanju lokalne zajednice.

TEKST: Sanja Pok                       FOTO: Sanja Pok

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn