DAN OPĆINE SIBINJ: S poštovanjem prema povijesti i jasnom vizijom budućnosti, do moderne i prosperitetne zajednice
SIBINJ – S jasnom vizijom razvoja i pogledom u budućnost, ispreplićući prošlost i sadašnjost, istinsko domoljublje i identitetske vrijednosti, mještani Općine Sibinj svečanom su sjednicom Općinskog vijeća, oblježili svoj dan, 90.obljetnicu sibinjskih žrtava i Dan istoimene osnovne škole. Središnja svečanost najvažnijih datuma u životu Općine bila je u znaku zanimljivog učeničkog programa – jedinstvene šetnje kroz 1100 godina hrvatskog kraljevstva
Najveća općina Brodsko-posavske županije, prostor u kojem se, na jedinstven način, preslikava cijela hrvatska povijest, njena kultura, vrijednosti i identitet, Općina Sibinj, svečanom je sjednicom Općinskog vijeća, a potom i zanimljivim učeničkim programom-šetnjom kroz 1100 godina hrvatskog kraljevstva, obilježila najvažnije datume-dan Općine, 90.obljetnicu sibinjskih žrtava i dan istoimene Osnovne škole. Uz prepoznatljivo zajedništvo i kvalitetno osmišljen program, učinjeno je to s jasnom vizijom razvoja i pogledom u budućnost, preplitanjem prošlosti i sadašnjosti, čuvanjem svijesti o svemu onome što jesu i prepuštanjem simbolične palice onima najmlađima, stanovnicima sutrašnjice.
Naglasili su to u svečarskim govorima predsjednik Općinskog vijeća, Krunoslav Eraković i ravnatelj škole, Josip Šišmanović, podsjećajući na vrijednosti koje Sibinjci svakodnevno žive, ali i nenaplativ dug svima onima bez kojih ne bi bilo slobode. “Sibinjske žrtve čije ime nosi naša škola, simbol su hrabrosti i borbe za dostojanstvo malog čovjeka, ne samo u našem kraju nego u cijeloj Hrvatskoj, baš kao i žrtve branitelja Domovinskog rata. Kad govorimo o njima, kad ih se sjećamo, govorimo i o dugu, zbog čega bi se, danas, svi zajedno, trebali zapitati što to zapravo znači, na koji smo im način dužni, kome se taj dug vraća i što kada taj netko da svoj život kako bi danas pjevali hrvatske pjesme i mogli nositi hrvatsku zastavu. Kako vratiti taj dug? Tako da budemo dobri ljudi, čuvamo slobodu za koju su se borili, ne zaboravljamo njihova imena i njihova djela. Naš dug nije nešto što se može isplatiti tek jednom gestom, već neprestana odgovornost da živimo dostojnstveno, poštujemo jedni druge, učimo i radimo za bolje sutra, svaki dan.”, rekao je ravnatelj Šišmanović, pozivajući svoje učenike, budućnost mjesta, da budu hrabri u traženju istine, znatiželjni, marljivi, jer tako se vraća dug, ali i čuva svijest o tome kako je sloboda koju danas uživamo plaćena nečijim životom.
Uz vrijednosti koje Sibinjci oduvijek žive, duboko poštovanje prema povijesti koja ih je oblikovala, uz hrabrost i odlučnost mladog tima na čelu, danas je ovo moderna, gospodarski osnažena i ekološki osviještena Općina, prostor iznimnih prirodnih i ljudskih potencijala, ponosna na svoje uspjehe. Podsjetio je na to i načelnik, Josip Pavić, upoznavajući s nizom realiziranih i planiranih projekata čiji je cilj ravnomjeran razvoj cijelog područja i kontinuirano podizanje kvalitete življenja. “Ulaganje u prometnu infrastrukturu, izgradnja prvog rotora, katastarska izmjera, zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, niz planova za turistički razvoj prirodnog bisera Općine, jezera Petnja, program Zaželi, mjere za mlade obitelji, nove poduzetnike i obrtnike, podizanje standarda obrazovanja, zdravstva, vatrogastva, zaštita kulturnih dobara, ulaganja u rad organizacija civilnog društva-nositelji svih događanja na području Općine, tek je dio onoga što smo do sada odradili, želeći Općinu učiniti poželjnim mjestom življenja, ali i mjestom iz kojeg se ne odlazi”, rekao je načelnik, podvlačeći crtu pod učinjeno.
Pozitivne trendove, vrijedan rad i zajedništvo Sibinjica prepoznali su i u čestitarskim govorima apostrofirali i mnogobrojni gosti i uzvanici svečane sjednice Općinskog vijeća-izaslanica predsjednika Republike za ljudska prava i civilno društvo, Melita Mulić, izaslanik predsjednika Sabora, saborski zastupnik Pero Ćosić, te Ivan Tucić, pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, u ime Brodsko-posavske županije, a središnjoj svečanosti obilježavanja najvažnijih datuma u životu Općine, nazočili su i načelnici Općina Oriovac, Brodski Stupnik, Čaglin, Velika Pisanica, kao i ravnatelji Osnovnih škola iz Varaždina, Vukovara i Velike Pisanice, jer, kako vjeruju u školi-slavljenici, samo je bliskom suradnjom sa zajednicom, moguće učiti i rasti . Za završnicu svečanosti pobrinuli su se učenici Osnovne škole Sibinjskih žrtava povevši goste na jedinstvenu šetnju kroz 1100 godina hrvatskog kraljevstva, značajnu obljetnicu koja će, na inicijativu Družbe “Braća hrvatskog zmaja” , brojnim aktivnostima, diljem Hrvatske biti obilježavana cijelu 2025.godinu.
TEKST: Simonida Tarbuk FOTO: Dorian Pok