2. DANI POŽEŠKOG KAZALIŠTA – Jer ožujak je slavljenički kazališni mjesec!

Datum objave: 07. 3. 2023. | Kategorija: Kultura

POŽEGA – Gradsko kazalište Požega pripremilo je 2. Dane požeškog kazališta koji će se održati od 10. do 28. ožujka 2023. godine te premijerom predstave “Sanjareva priča”, koncertima i predstavama za djecu obogatiti kazališnu sezonsku knjižicu.

U požeškom kazalištu upravo je ožujak ispunjen značajnim datumima za ovu ustanovu – 10. 3. rođendan je Gradskog kazališta Požega, 20. 3. Svjetski je dan kazališta za djecu i mlade, 21. 3. Svjetski dan lutkarstva, a 27. 3. Svjetski dan kazališta.

Program 2. Dana požeškog kazališta predstavila je ravnateljica Valentina Neferović. Na konferenciji za novinare bili su i Robert Raponja, redatelj predstave “Sanjareva priča” koja će upravo u sklopu Dana kazališta doživjeti premijeru, inače prorektor za umjetnost, kulturu i međuinstitucijsku suradnju na Sveučilištu J.J. Strossmayera u Osijeku čija Akademija ima požeško kazalište kao nastavnu bazu, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege Maja Petrović, profesor Saša Botički, voditelj požeškog dijela tamburaškog orkestra “Šokačka rapsodija” i profesorica Obrtničke škole Požega Sanja Špehar čiji će učenici izvesti lutkarsku predstavu.

“Voljela bih da ova priča o Danima požeškog kazališta zaživi. Ovogodišnji program traje od 10. do 28. ožujka i pripremljeno je deset različitih događanja. Unutar tih 19 dana imamo i šest gostovanja, a u ovom mjesecu gostujemo u Varaždinu, Osijeku, Koprivnici, Pleternici, sudjelujemo i na Lutkarskom proljeću u Vinkovcima, Vukovaru i Županji. Program 2.Dana požeškog kazališta počinje 10. ožujka svečanom sjednicom povodom Dana grada i prigodnom izložbom fotografija u organizaciji Gradskog muzeja Požega. Središnji događaj ovog mjeseca nova je premijera, predstava nastala prema tekstu Borisa Senkera “Sanjareva priča” u režiji Roberta Raponje. Uključen je veliki broj mladih glumaca, studenata Akademije u Osijeku i to je još jedan od plodova naše suradnje s Akademijom. To je predstava kojom na pravi način slavimo rođendan kazališta,” naglasila je ravnateljica Neferović.

U ožujku je na rasporedu i dječja gostujuća predstava u sklopu redovnog programa “Treća je dječja”, a svoj rad predstavit će i Mala škola kazališta pod vodstvom Kornelije Marks premijernom izvedbom pokazne predstave 20. ožujka, na Svjetski dan kazališta za djecu i mlade, u 18,00 sati.
Novost je suradnja obrtničke škole Požega i Gradskog kazališta Požega koja je rezultirala lutkarskom predstavom i radionicom, na Svjetski dan lutkarstva 21. ožujka.

“Cilj je bio da učenike naših različitih struka pokušamo angažirati na zajedničkom projektu. Napravili smo lutkarsko kazalište – stolari su izradili kazalište, uključili smo soboslikare, angažirali smo modne tehničare za rekvizite i lutke, a učenici Hotelijersko-turističkog smjera glumci su u toj predstavi. Otvorili smo tako jedan prozor da svi pokažu svoje talente te da učenicima, koji kroz redovan program obrazovanja možda malo uže percipiraju svoje mogućnosti, pokazati novi pogled na vlastito zanimanje i kreativnost,” pojasnila je profesorica Sanja Špehar.

U subotu, 25. ožujka na programu je domaća uspješnica, drama Slučaj maturanta Wagnera, koja tako sedmi put igra pred domaćom publikom. Dani požeškog kazališta zatvorit će koncert “Najljepše skladbe i pjesme sa Šokačke rapsodije” u izvedbi požeškog dijela tamburaškog orkestra Šokačke rapsodije.

O novoj premijeri koju će iznjedriti slavljenički dani u požeškom kazalištu govorio je redatelj Robert Raponja koji će ovim djelom obilježiti i 35 godina svog kazališnog djelovanja. Sanjareva priča postavit će 11. ožujka u 20,00 sati mnoge izazove i pred glumce i pred publiku, najavio je redatelj.” Riječ je predstavi koja je nastala po tekstu našeg akademika Borisa Senkera, s kojim dugo surađujem. Ovo je priča o Sanjaru koji ima viziju jednog otvorenog, slobodnog, idealnog grada u kojem će rad biti veselje, u kojem će se ljudi dobro osjećati, kao što se ja i moja ekipa osjećamo u Požegi.”

Riječ je o suvremenom modalitetu, vrlo duhovito napisanom, punom pjesme i preobrazbi, transformacije jer Sanjara nalazimo u jednoj krizi kad dvoji hoće li otići ili ostati. I onda se pitamo, što ako napustimo svoje snove? Svatko od nas nalazi svoj odgovor na to – dali ih napuštamo, možemo li ih napustiti, vraćamo li se njima ili nas oni opsjedaju i traže od nas odgovor na suštinsko pitanje – zašto i zbog čega, i u ime čega djelujemo. Odlučili smo se govoriti o plemenitim, uzvišenim, trajnim vrijednostima kroz kazalište jer i profesor Senker i ja mislimo da je vrijeme kada se moramo svi nanovo pročistiti i doživjeti svojevrsno prosvjetljenje.”

“Imamo sam sreću raditi dugo ovu predstavu, rađena je na specifičan način, kao dio projekta u kojem su gostovali različiti umjetnici i znanstvenici, svjesni da je to drugačiji tip teatra. I ušli smo u jedan rizik, rizik je uvijek nešto što je dobro u kazalištu jer donosimo svježinu. Ta svježina se osjeća ponajprije u energiji studenata, u promišljenom oblikovanju igre, uvelike nam je pomogla Željka Fleger koja se bavi improteatrom tako da je dosta zanimljivih provokacija improteatra za sve studente i mislim da su oni itekako, i glumci i studenti profitirali radeći na ovoj predstavi. U predstavi sudjeluju glumci, Josip Kučan i Matko Trnačić su u ulozi Sanjara /ego i alterego/, te brojni studenti. Svi oni vrlo su vješto svladali i jezike kojima se govori u predstavi, a to su njemački, mađarski, talijanski, engleski, slovenski i hrvatski. No, to neće biti komunikacijski problem jer smo tražili kazališni metajezik kojim jasna radnja i jasno djelovanje određuju sve što se zbiva na sceni. Tako se slika te naše Europe kroz prizmu jednog grada, kroz san jednog sanjara ostvaruje u našoj Sanjarevoj priči,” rekao je redatelj. Proslavimo slavljenički kazališni mjesec!

TEKST: Sanja Pok                  FOTO: Sanja Pok

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn