ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP: Kulturna baština kao potencijal razvoja Požeško-slavonske županije
POŽEGA – Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Požegi, Požeško-slavonska županija i Fakultet turizma i ruralnog razvoja organizatori su znanstveno-stručnog skupa koji je održan 4. travnja u Coworking centru Panora u Požegi.
Požeško-slavonska županija bogata je kulturnom baštinom i kao takva ima veliki potencijal za razvoj kulturnog turizma. Znanstveni skup čija je namjera strateški i interdisciplinarno razmotriti potencijale te kulturne baštine u razvoja turizma okupio je brojne predavače i predstavnike kulturnih, vjerskih i zdravstvenih institucija, načelnike i gradonačelnike. Prigodnim riječima pozdravili su organizatori i domaćini – županica Antonija Jozić, voditelj Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Požegi akademik Milko Jakšić, gradonačelnik Požege dr. sc. Željko Glavić, dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Borislav Miličević.
“Požežani se vrlo ponose svojom kulturnom baštinom, ona je značajan faktor, ali zapravo ne percipiramo je tako da se može iskoristiti za razvoj. Upravo je cilj ovog skupa da se takve teme razmotre kako bi se kulturna baština mogla još i više oplemeniti, ali i staviti u funkciju dobrobiti cijele lokalne zajednice,” naglasio je akademik Milko Jakšić.
“Turizam, taj globalni interdisciplinarni fenomen danas predstavlja više od deset posto ukupne svjetske ekonomije i pred ukupnu civilizaciju postavlja velike izazove koji su povezani ponajprije s održivosti. No, kako postavlja izazove tako nudi i potencijale koje treba realizirati, a jedan od njih je uporaba baštine.” rekao je dekan Borislav Miličević zaželjevši sudionicima skupa uspješan i plodonosan rad.
Prigodnim riječima okupljene je pozdravio i gradonačelnik Požege dr .sc. Željko Glavić. “Požega je uvijek bila najviše prepoznata kroz stoljeća kao odgojno-obrazovni, kulturni i duhovni centar Slavonije i Hrvatske. Zato ova tema, pogotovo u vrijeme kada se događa jedna renesansa obnove kulturne baštine u Hrvatskoj pa tako i u Požegi ima poseban značaj.Vjerujem da će rezultati današnjeg skupa ostaviti smjernice i prema budućoj orijentaciji brendiranja upravo kulturne baštine Požege. Požega svoju izuzetno bogatu baštinu nije niti dovoljno istražila, a pogotovo nije dovoljno prezentirala zato su ovakvi skupovi upravo korak u pravom smjeru.” rekao je gradonačelnik.
“Iza nas su uistinu velika ulaganja u obnovu kulturne baštine. S brojnim novim projektima koji su odobreni ili će biti odobreni u narednom periodu mi ćemo moći reći da smo napravili veliki korak upravo u očuvanju i zaštiti naše kulturne baštine na području Požeško-slavonske županije” naglasila je županica Antonija Jozić.
“Slijedi nam daljnji korak a to je njena valorizacija, brendiranje, stavljanje u funkciju i razvoja turizma i razvoja gospodarstva. Tu naravno, trebamo biti oprezni – oprezni u smislu da tu baštinu čuvamo, zaštitimo, stavimo u funkciju, ali s druge strane da očuvamo njenu vrijednosti i da ostane očuvana u svom izvornom obliku.” rekla je Jozić dodajući kako je sigurna da će skup iznjedriti konkretna rješenja u kom smjeru ići u cilju razvoja kulturne baštine, u smislu socio-kulturne, okolišne i ekonomske komponentne održivog razvoja.
O kulturnoj i arheološkoj baštini te njihovim potencijalima u razvoju kulturnog turizma i lokalnog identiteta govorili su Marijana Lukačević, Hrvoje Potrebica, Klementina Batina, Jelena Hihlik, Željka Razumović-Odvorac, Jasmina Mladenović, Jasna Hoffmann, Josip Krpeljević, Krešimir Vacek, Rahela Jurković i Milko Jakšić.
Održana je i panel rasprava a kao panelisti nastupit će požeško-slavonska županica Antonija Jozić, ravnateljica Gradskog muzeja Požega Ljiljana Marić, predstavnica Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Jasenka Kranjčević i poduzetnica Marija Gačić.
TEKST: Sanja Pok FOTO: Sanja Pok