MUZEJ BEĆARCA – Konferencija “Baština u funkciji turizma” povodom Svjetskog dana turizma

Datum objave: 27. 9. 2024. | Kategorija: Gospodarstvo

PLETERNICA – Povodom Svjetskog dana turizma u Interpretacijskom centru Muzej bećarca u Pleternici održana je konferencija “Baština u funkciji turizma” koja je okupila ključne dionike iz područja baštine s ciljem istraživanja kako interpretacija doprinosi očuvanju i promociji kulturnih i prirodnih resursa s posebnim naglaskom na turistički segment.

Svjetski dan turizma ove se godine obilježava pod sloganom “Turizam i mir”, a upravo tome tematski teži i konferencija koju je Javna ustanova Pleternica u suradnji s Gradom Pleternica organizirala pod nazivom „Baština u funkciji turizma“. Baština i kulturno nasljeđe neizostavni je dio identiteta svakog naroda, a koliko kvalitetno osvijestimo vrijednosti svog kulturološkog nasljeđa, toliko ćemo biti spremniji prihvatiti i cijeniti tuđe vrijednosti. A turizam kao gospodarska niša koja na najbolji način spaja ljude kroz nova iskustva i spoznaje neizostavni je dio takvog razmišljanja. Današnja konferencija za cilj ima predstaviti stručnjake i praktične primjere koji prikazuju kako interpretacija može služiti kao ključni alat za očuvanje prirodne i kulturne baštine.

Konferencija je okupila brojne predavače i sudionike iz zemlje i inozemstva, a o njenom značaju više je rekla ravnateljica JU Pleternica Jasna Hoffmann: “Tema nam je prirodna i kulturna baština, odnosno, kako našu baštinu staviti u funkciju turizma. Imamo vrhunske predavače iz područja prirodne i kulturne baštine, ljude koji najbolje na svojim primjerima mogu reći kako oni to rade u svojim institucijama i interpretacijskim centrima. Ponosni smo što imamo veliki broj sudionika iz velikog dijela Hrvatske, većina njih je po prvi puta u Pleternici i vjerujem kako će ovo biti jedna zanimljiva konferencija. Naime, prvi dio stručnog dijela odvija se u dvorani Muzeja bećarca, potom smo organizirali terenski dio koji će se održati u etno-selu Stara Kapela. Spojili smo teoriju i terenski rad u prekrasnom ambijentu koji je čuvar tradicije i baštine.” naglasila je Hoffmann dodajući da će u etno-selu sudionici imati priliku obući tradicionalne paorske nošnje i vidjeti izradu tradicijskih ženskih frizura.

Svoje zadovoljstvo konferencijom u gradu bećarca izrazila je gradonačelnica Pleternice Marija Šarić.”Grad Pleternica ponosni je nositelj projekata na bazi kulturne i prirodne baštine. Kroz europska sredstva pokušavamo izgraditi centre pa imamo dva izgrađena i jedan koji ćemo upravo krenuti raditi. Centre koji će prezentirati kulturnu i prirodnu baštinu i staviti u funkciju turizma. Tome smo se opredijelili još prije desetak godina, da ćemo ono najvrjednije što imamo pokušati staviti u funkciju turizma, prezentirati turistima i tako privući brojne posjetitelje u Pleternicu koji će ovdje boraviti, uživati, ostavljati svoj novac i tako pomoći razvoju lokalnog gospodarstva.”

“No, isto tako, svjesni smo da bez umrežavanja, bez ovakvih stručnih konferencija ne možemo ići u korak s vremenom. Nužno je povezivati se, razmjenjivati iskustva jer kada radimo s drugim centrima, vidimo druge ideje i svi zajedno rastemo. Vjerujem kako je to dobar put kojim idemo i stoga se trudimo svake godine dići naše konferencije na još stručniju raznu,” rekla je Šarić.

Požeško-slavonska županija njeguje kulturnu baštinu i održivu razinu turizma, a tome u prilog ide i današnja konferencija, naglasila je požeško-slavonska županica Antonija Jozić.

“Ponosna sam na sve ono što Javna ustanova Pleternica i Grad Pleternica rade na očuvanju baštine. Željela bih istaknuti da je naša županija područje iznimnog prirodnog i kulturnog potencijala u smislu održivog razvoja turizma te da ti potencijali i resursi trebaju biti stavljeni u funkciju. Pa ako promatramo cijelu našu županiju, do Pakraca, od Lipika i primjerice Ergele lipicanaca čiji je uzgoj upisan na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine, do prve kovnice novaca, slavonskog banovca, pa sve do Sovskog jezera, gdje iznimna prirodna i kulturna baština, Parka prirode Papuk, ali evo i Muzeja bećarca gdje je bećarac isto upisan na UNESCO-vu listu. Kada promatramo turizma ne trebamo i ne smijemo promatrati samo ekonomsku vrijednost turizma jer iz te ekonomske vrijednosti turizma mogu proizaći i određeni izazovi, a to su izazovi i okološni i sociokulturi pa stoga ravnoteža svih triju segmenata jest zapravo održivi turizma. Sigurna sam da kontinentalni dio Hrvatske počiva na temeljima održivog turizma i u tom kontekstu trebamo nastaviti dalje sa svim našim projektima, ” zaključila je županica Jozić.

TEKST: Sanja Pok                       FOTO: Sanja Pok

Slavonski ©   2013 - 2024 sva prava pridržana
hosting: Plus hosting web: exdizajn