ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP: “Inovacije i nove tehnologije u poljoprivredi kao potencijal razvoja Požeško-slavonske županije”

POŽEGA – Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Požegi s partnerima organizirao je znanstveno-stručni skup s fokusom na inovacije u poljoprivredi u cilju razmijene znanja i umrežavanja lokalnih OPG-ova sa znanstvenom zajednicom.
Znanstveno-stručni skup u Coworking centru Panora organizirali su Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Požegi i Požeško-slavonska županija u suradnji s Gradom Požegom, Razredom za prirodne znanosti HAZU, Znanstvenim vijećem za poljoprivredu i šumarstvo HAZU i Fakultetom turizma i ruralnog razvoja u Požegi a pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske.
Prigodnim riječima okupljene su pozdravili voditelj Zavoda akademik Milko Jakšić i upraviteljica dr. sc. Snježana Jakobović. “Već drugu godinu zaredom organiziramo znanstveno-stručni skup u povodu Dana Požeško-slavonske županije sa Županijom i to se pokazalo kao jako dobar projekt i suradnja. Kroz ovakve skupove pokušavamo osvijestiti i unaprijediti potencijale koje naša županija ima, a ima ih jako puno. Ove godine fokus je na novim tehnologijama u poljoprivredi,” rekla je Jakobović.

Uspješan i plodonosan rad skupu poželio je požeški gradonačelnik Borislav Miličević. “Svjedočimo sukobu civilizacija koji izaziva takvu entropiju da se moramo suočiti s činjenicom kako razvoj, inovacije i nove tehnologije moramo donositi praktično svakodnevno. Nemamo više onu blaženu komociju vremena u znanstvenim istraživanjima i na ovakvim skupovima moramo osnažiti svoja znanja u razvoju novih tehnologija.” rekao je Miličević.

Predavačima i okupljenima zahvalila je požeško-slavonska županica Antonija Jozić. “Mi smo svi jedan mali kotačić u ovoj priči – i Županija i ministarstvo, lokalna samouprava, znanost naše škole i u konačnici vi poljoprivrednici koji najviše nosite zahtjevni teret tog razvoja. Ali svatko od nas u svom segmentu djelovanje mora činiti sve kako bi poboljšao okvir u kojem naši poljoprivredni proizvođači djeluju.” naglasila je županica.

Dodala je kako Požeško-slavonska županija u suradnji s jedinicama lokalne samouprave čini i male i velike korake kako bi se upravo potaknule i inovacije i nove tehnologije u poljoprivredi. “Na tragu toga, kod nas u Požegi gradi se novi Regionalni distribucijski centar za voće i povrće, infrastruktura koja će našim poljoprivrednicima omogućiti da skladište svoje proizvode i da ih prodaju u trenutku kada je to za njih najbolje. Tu su ulaganja i u obrazovni sektor. Nedavno smo otvorili novi Centar kompetentnosti Panonika Poljoprivredno-prehrambene škole u Požegi, a projekti koje najavljujemo kao Županija poput sustava navodnjavanja doline Londže su opet određena infrastruktura čiji je cilj pridonijeti daljnjem razvoju naše poljoprivredne proizvodnje.i ono što je uvijek važno to je suradnja – suradnja nas s HAZU-om, suradnja s našim Fakultetom turizma i razvoja, suradnja s našim obrazovnim ustanovama. I na tom tragu, Požeško-slavonska županija će i dalje biti snažan partner i poticaj kako bi se naša poljoprivredna proizvodnja poboljšala,” rekla je županica.
U sklopu znanstveno-stručnog skupa devet je predavanja i panel-rasprava. Fokus skupa je na inovacijama u poljoprivredi, primjeni precizne poljoprivrede (dronovi, senzori, GPS sustavi) specifične za vinogradarstvo i ratarstvo, umrežavanje lokalnih OPG-ova s IT tvrtkama i znanstvenom zajednicom te razmjeni znanja, a sve radi jačanja konkurentnosti i održivosti ruralnog prostora kao potencijal razvoja Požeško-slavonske županije.
TEKST: Sanja Pok FOTO: Sanja Pok

















