ISTRAŽIVAČKI PLESNO-GLAZBENI PROJEKT: IMPRO DANCE ART LAB u Požegi je okupio plesače različitih generacija
POŽEGA – UO Plesna radionica Ilijane Lončar u petak, 30. prosinca u 20,00 sati održat će na sceni Gradskog kazališta Požega prezentaciju istraživačkog plesno-glazbenog projekta autorice Ilijane Lončar u kojem, uz autoricu sudjeluje još pet plesača različitih generacija.
Dugogodišnji rad i djelovanje na razvoju i poticanju suvremenog plesnog stvaralaštva u Požegi kroz 23 godine kreativnog izričaja Ilijane Lončar kao plesačice suvremenog plesa, koreografkinje i pedagoginje, osnažio je želju otvoriti projektom Impro Dance Art Lab Požega mladim plesnim umjetnicima prostor za umjetničko istraživanje kroz strukturiranu improvizaciju i suradnju uživo s glazbenim profesionalcima, djelatnicima Glazbene škole Požega (Elizabeta Marjanović – klavijature i Milan Filić – udaraljke). U projekt su uključeni najiskusniji plesači suvremenog plesa Umjetničke organizacije Plesna radionica Ilijane Lončar Marta Matošević i Anamarija Jakoubek, uz već etablirane plesače Luku Švajdu, Natašu Kustura i Lauru Lončar koji su iz Požege otišli na školovanje i daljnji umjetnički razvoj u Bruxelles, Zadar i Zagreb
“Srce mi je veliko kao kuća jer jako dugo vremena imam želju okupiti ovakvu ekipu kroz jedan istraživački projekt. Drago mi je da sam, uz podršku Ministarstva kulture i medija RH i natječaj koji potiče upravo suvremeno plesno stvaralaštvo kroz istraživački plesni projekt, skupila hrabrosti i da su moji bivši plesači koji sada već imaju hrvatske i svjetske karijere prihvatili poziv kako bismo se okupili na kraju ove godine.” rekla je Ilijana Lončar.
“Ovaj projekt naziva je Impro Dance Art Lab Požega i svaka riječ doista ima svoju puninu značenja kroz ono što će publika vidjeti 30. prosinca u 20 sati ovdje u Gradskom kazalištu Požega. Psebno mi je drago što su nam se u ovom projektu pridružili glazbenici, mladi ali etablirani glazbenici iz Glazbene škole Požega. Bit će to jedna interakcija glazbe, zvuka, tijela, pokreta, plesa, a onda se možda dogodi i umjetnost! Naravno, uz pomoć publike jer i publika je na određeni način sstavni dio ovog istraživanja i dio publike nalazit će se s nama na pozornici te očekujemo lijepu energiju i od njih. Specifičnost ovog projekta upravo je da se stvara u trenutku i da se mi svi zpravo otvaramo jedni drugima u odnosu kako između glazbenika tako i između plesača, a onda, nadam se i publike. Jedinstveni je to projekt, nismo ga u Požegi još radili i svojevrstan je izazov za sve nas,” rekla je Ilijana.
“Hvala Ilijani što me pozvala. Drago mi je opet raditi ovdje u Požegi nakon puno godina. Lijepo je povezati se sa svojom povješću i počecima te imati osjećaj da kroz vlastiti rad vraćaš dio duga zajednici i ljudima s kojima si krenuo,” rekao je Luka Švajda koji trenutno studira na Institutu za filozofiju u Leuvenu (Belgija) i započinje studij Alexanderove tehnike u Bruxellesu.
I Nataša Kustura zahvalila je na pozivu.”Stvarno mislim da je iz lijepa stvar što iz nekakvog unutrašnjeg osjećaja Ilijana želi povezati sve nas ponovo ovdje u Požegi. Otišla sam prije deset godina i zapravo nikada nisam imala priliku vratiti se, pogotovo ne smislu rada na plesnom projektu. Mislim da se dogodila izvrsna stvar u smislu razmijene znanja,spoznaja i iskustava iz naših različitih perspektiva.”
“Osobno, ovo mi je vrlo zanimljiv projekt. Ovo je za Požegu pravo osviježenje, u Zagrebu sam radila na sličnom projektu gdje smo istraživali odnose između pokreta i zvuka, a ovo mi je prava nadogradnja.” naglasila je Elizabeta Marjanović koja trenutno radi kao profesorica klavira i korepeticije u Glazbenoj školi Požega.
“Lijepo je da u ovih nekoliko dana imamo priliku raditi nešto kreativno, kvalitetno, značajno i zanimljivo i da možemo iskoristiti tako to vrijeme koje je kratko, sve kraće jer svi smo otišli nekim svojim životnim stazama.Lijepo je stoga da ovdje imamo nešto što je na visokoj razini, kreativno i iskustveno bogato.” rekla je Laura Lončar.
Zadovoljstvo zbog sudjelovanja u projektu iskazao je i profesor udaraljki Milan Filić.”Prvenstveno mi je drago što sam dio ove kvalitetne ekipe. Imam dosta iskustva s raznim orkestrima, komornim sastavima svih oblika, ansamblima, duetima, ali ovo mi je prvo iskustvo i povezivanje s plesačima. Imao sam viziju da se vidim u kazalištu i to je ostao u mojoj dubini, a ovaj projekt sad me je nekako ponovo aktivirao u tom planu. Vrlo sam uzbuđen u očekivanju konačnog rezultata.”
I Anamarija Jakoubek koja je donedavno bila Ilijanina aktivna plesačica, a trenutno je studentica druge godine Računarstva na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, zajedno s mladom kolegicom Martom Matošević podijelila je radost sudjelovanja u ovom jedinstvenom projektu. “Drago mi je da se nakon dvije godine ponovo vraćam u rad s Ilijanom, a posebno mi je drago da sada imam priliku raditi s plesačima koji su proizašli iz Ilijanine radionice. Ostvarili smo bliskost i naučila sam puno do njih, mislim da će sve ovo puno doprinijeti mom načinu razmišljanja o plesu,” rekla je Anamarija. “Iskreno, velika mi je čast da radim s ovim plesačima i glazbenicima. Još uvijek plešem u UO Plesna radionica Ilijana Lončar i vjerujem kako će me ovo dodatno iskustveno obogatiti,” rekla je Marta.
“Iz Požege ima još jako puno mladih plesača i nije isključeno da ćemo ovo nastaviti. Ne bih htjela da ovaj način istraživačkog rada zamre, bilo bi lijepo da svake godine obuhvatimo možda dio iste ekipe, ali i druge mlade ljude koje interesira ovakav rad, da mladima otvorimo jedan prostor da se izraze kroz takvu vrstu improzivacije,” zaključila je Ilijana.
Projekt je realiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Požege.
TEKST: Sanja Pok FOTO: Sanja Pok