DONESITE PRAVE ODLUKE – Kako maksimalno iskoristiti potencijal zimskih guma za sigurnost u vožnji
Korištenje zimske opreme na vozilima obvezno od 15. studenog do 15. travnja. Zimske gume tek su jedna karika u lancu zimske opreme i pametno donesenih odluka koje će zimi čuvati vas i ostale sudionike u prometu.
Glavni razlog zašto zimi na vozila montiramo zimske gume jest taj što niska temperatura zraka i veća količina padalina negativno utječu na ponašanje ljetne gume na kolniku. Ljetne i zimske gume imaju različiti sastav koji zimsku gumu čini mekšom. Umjesto da pri niskim temperaturama postane previše kruta poput ljetne gume, zimska auto guma tako zadržava fleksibilnost. Ona joj omogućuje učinkovito prianjanje uz kolnik te značajno skraćuje zaustavni put vozila.
Ova razlika dolazi do izražaja već pri temperaturi od 7 °C. Što je temperatura niža, to je vožnja na zimskim gumama sigurnija pa će vas u zimskim mjesecima i najpovoljnije zimske gume bolje čuvati od najskupljih ljetnih guma.
Zimske gume ujedno imaju pet puta više odvodnih kanala od ljetnih guma, kao i veću dubinu profila, zahvaljujući kojima učinkovito izbacuje vodu i snijeg. Time je vjerojatnost od proklizavanja vozila bitno manja nego s ljetnim gumama.
6 načina kako maksimalno iskoristiti potencijal zimskih guma
Da bi učinkovito radile svoj posao, odabiru i brizi o zimskim gumama potrebno je posvetiti malo truda – evo kako.
Uložite u kvalitetne zimske gume Prva linije obrane od opasnosti koje donose zimski uvjeti na cesti su kvalitetne zimske gume, po mogućnosti na sva četiri kotača.
Oslonac u potrazi za kvalitetnim gumama neka vam budu testovi auto guma kao što je onaj njemačkog autokluba ADAC. Stručnjaci za gume smatraju ih jednim od najboljih izvora informacija kada odlučujete koje zimske gume kupiti jer iz prve ruke prenose dojmove o pouzdanosti i kvaliteti popularnih auto guma.
Pratite ima li na gumama mehaničkih oštećenja
Niti najkvalitetnije zimske gume neće vas učinkovito zaštititi ako su oštećene. Zato nakon svakog pranja vozila, koje bi zimi trebalo biti barem jednom u dva tjedna, provjerite u kakvom su stanju gume na vašem vozilu.
Uočite li oštećenja poput probušene gume, puknuća ili reza, odmah posjetite vulkanizera. U nekim je slučajevima oštećenje moguće popraviti, ali ponekad gumi nema spasa pa morate kupiti novu.
Kontrolirajte dubinu profila na gumama
Osim mehaničkih oštećenja, obavezno kontrolirajte dubinu profila na gumama, pogotovo kada su stare više od jedne sezone. Kako se dubina profila gume troši, time se smanjuje njezina sposobnost prianjanja na smrznutoj i mokroj cesti. Prema zakonu, dubina profila na zimskoj gumi ne smije pasti ispod 4 mm.
Neravnomjerno trošenje gume ukazuje na određene probleme s gumom. Primjerice, guma koja je više istrošena na rubovima vjerojatno nije dobro napuhana ili ispušta zrak. Ako je pak više istrošena sredina gume, previše ste je napuhali.
Redovito provjeravajte razinu tlaka u gumama
Niska temperatura uzrokuje pad tlaka u gumama, i to za između 0.07 i 0.14 bara sa svakih 10 °C. Što je tlak u gumi niže ispod preporučene razine, to guma slabije prianja uz kolnik, a vozilo troši više goriva te je njegov zaustavni put duži.
Zato zimi barem dva puta mjesečno provjeravajte razinu tlaka i pobrinite se da se slaže s preporukama. To je obično između 1.9 i 2.1 bara za stražnje, odnosno između 2.1 i 2.3 bara za prednje gume, ali točne brojke potražite u priručniku za uporabu vozila ili na naljepnici kod vozačevih vrata.
Redovito rotirajte gume
Prednje se gume troše brže od stražnjih stoga je korisno povremeno ih rotirati, odnosno zamijeniti prednji i stražnji set guma. Koliko često ćete to raditi ovisno o tome koliko često vozite, ali u pravilu je preporuka nakon svakih 10 000 km, odnosno nakon 6 500 km na vozilima s pogonom na sva četiri kotača.
Gume pravilno skladištite
Kako bi vas zimske gume služile što duže i što učinkovitije, pobrinite se da ih pravilno skladištite. Kako ćete to napraviti, ovisi o tome jesu li montirane na felge, ali i imate li uopće prostora zan njihovo skladištenje. Zimske gume bez felgi spremite horizontalno jednu pored druge uz rotiranje jednom mjesečno, a gume s felgama objesite na zid. Naravno, prije nego ih pospremite, gume i felsge detaljno očistite. Nemate li prostor za skladištenje zimskih guma, za vas će to uz malu naknadu napraviti specijalizirani hoteli za gume.
Nekoliko savjeta za kraj
Zimske gume tek su jedna karika u lancu zimske opreme i pametno donesenih odluka koje će zimi čuvati vas i ostale sudionike u prometu. “Najbrže se dođe polako” pravilo je kojeg biste trebali slijediti čitavu godinu, a pogotovo u zimskim uvjetima. Prilagodite brzinu vozila uvjetima na kolniku, držite razmak između vozila, postepeno kočite i dodavajte gas, a volan okrećite polako. Kada god je moguće, pustite da vozilo prirodno uspori bez pritiska na kočnicu.
Kada se prometnice zabijele detaljno isplanirajte svaku vožnju, pogotovo krećete li na duži put. Ponesite sa sobom svu obveznu opremu poput sigurnosnog trokuta, reflektirajućeg prsluka, prve pomoći i rezervnog kotača.
Posljednje, ali ništa manje važno – ne zaboravite se naoružati strpljenjem kako biste se hladne glave sigurno dovezli do željene destinacije.
TEKST: Petra Staržik FOTO: freepik