33. OBLJETNICA „KUNA”: Brigada koja je uz 204. vukovarsku, dala najveći obol u stvaranju Hrvatske
NOVA GRADIŠKA – Izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić nazočio je danas 29. travnja 2024. na svečanosti obilježavanja 33. obljetnice osnutka 3. gardijske brigade “Kune” u Novoj Gradiški.
Tim povodom članovi obitelji poginulih pripadnika 3. gbr „Kune” i visoka državna izaslanstva kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima položila su vijence i odala su počast svim poginulim hrvatskim braniteljima i prvom predsjedniku Republike Hrvatske dr. Franji Tuđmanu ispred Spomen biste dr. Franje Tuđmana.Isto tako, u Crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije održana je sveta misa, a u Domu kulture održana je svečana akademija.
Izaslanik predsjednika Vlade RH, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić čestitao je 33. obljetnicu svim pripadnicima 3. gardijske brigade istaknuvši da je 3. gardijska brigada najelitnija brigada koja je, uz 204. vukovarsku brigadu, dala najveći obol u stvaranju Republike Hrvatske. „Nisam siguran da su svi u Republici Hrvatskoj svjesni kako je 3. gardijska brigada u Domovinskom ratu dala najveći danak u krvi i da nijedna brigada nije izgubila više ljudi nego što je to ova brigada”, istaknuo je ministar obrane.
Ministar Anušić poručio je i kako moramo biti ponosni na ratni put 3. gbr, koja je svugdje gdje je bila, pomagala interesima hrvatskog naroda u želji da stvori samostalnu Republiku Hrvatsku te istaknuo kako ponekad ima dojam da je 3. gbr u odnosu na druge postrojbe Hrvatske vojske iz Domovinskog rata nepravedno zanemarena. „Možda je to zbog nas i našeg slavonskog mentaliteta, jer ćemo mi uvijek odraditi i dati sve što treba, ali se nigdje nećemo nametati i isticati”, poručio je ministar obrane Ivan Anušić.
Treća gardijska brigada osnovana je 29. travnja 1991. godine u Vinkovcima, te čini jednu od četiri najelitnije hrvatske brigade. Kroz brigadu „Kune“ prošlo je oko 10 000 pripadnika, 392 je poginulo, više od 1000 ih je ranjeno, a 15 ih se još uvijek smatra nestalima. Pripadnici brigade, većinom sastavljena od mladića iz Slavonije, dali su nemjerljiv doprinos obrani srušivši prva tri zrakoplova u Domovinskom ratu, od kojih dva još u kolovozu 1991. u Vukovaru. Tijekom čitavog rata, a osobito 1991. godine, „Kune“ su branile Slavoniju, a ključnu su ulogu imale i u akciji Bljesak. Također, tenkovska satnija Kuna među prvima je ušla u oslobođene Okučane. „Kune“ su sudjelovale u obrani i drugih najtežih dijelova bojišnice kao što su Osijek, Nuštar, Bijelo Brdo, Ivanovac, Erdut, Sarvaš, Dalj, Borovo Selo, Laslovo, Okučani, Gornji i Donji Bogićevci, Marinci, Tenja, Nova Gradiška i druga slavonska mjesta izložena agresiji. Brigada je, stoga, višestruko pohvaljena te odlikovana redom Nikola Šubić Zrinski, kao i redom Kneza Domagoja s ogrlicom.
Obljetnici su, uz članove obitelji poginulih pripadnika 3. gbr „Kune” i predstavnike Udruga veterana 3. GBR HV „Kune”, nazočili i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnik Tihomir Kundid, predsjednik i vrhovni zapovjednik OSRH Zoran Milanović, predstavnici Hrvatskog sabora, Ministarstva hrvatskih brannitelja, Generalskog zbora, županija, gradova i općina i drugi gosti.
Ovom prigodom u vojarni 3. gardijske brigade “Kune” u Đakovu za posjetitelje je održan Dan otvorenih vrata na kojem su imati priliku razgledati izložen taktičko – tehnički zbor naoružanja i vojne opreme Hrvatske kopnene vojske, uključujući i osobno pješačko naoružanje, tenk M-84 i ostalu vojnu opremu.
TEKST S. P. FOTO: MORH