MEĐUNARODNI USPJEH – Požežanka Klara Stojčević osvojila zlato s reprezentacijom Hrvatske na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca | Slavonski.hr

Datum objave: 02. 7. 2015. | Kategorija: Društvo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

POŽEGA – Peteročlani tim učenika koji su predstavljali reprezentaciju Hrvatske, pod vodstvom članova udruge Istraživački Centar Mladih, osvojio je zlatnu medalju na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca (IYNT), koji se održao u Beogradu od 19. do 25. lipnja 2015.Hrvatski tim su činili učenica 1.a razreda požeške Gimnazije Klara Stojčević, tri učenika iz Zagreba Tibor Basletić Požar, Matija Martinčić i Fran Žužić, te  jedan učenik iz Splita  Luka Bulić Bračulj, a njihovi voditelji su bili Lucija Papa i Danko Marušić, članovi udruge ICM.

Natjecanje je organizirano za učenike do 16 godina koji se žele baviti znanstvenim radom na područjima kemije, biologije, fizike, tehnike, informatike i astronomije, a natjecali su se timovi iz Hrvatske, Rusije, Bjelorusije, Srbije, Gruzije, Bugarske i Kine.Klara Stojčević je postala član reprezentacije nakon što je kroz tri kruga Državnog natjecanja mladih prirodoslovaca riješila tri znanstvena problema uz pomoć mentorice Magdalene Srdarević, profesorice matematike.

Na turniru u Beogradu nakon 5 znanstvenih borbi hrvatski tim bio je na prvom mjestu, te time osigurao svoje mjesto u polufinalu, u koje je prošlo 6 od 10 timova. Tamo se susreo s timom Kine i Bjelorusije, opet se pokazao kao najbolji, te dospio u finale. U finalu su se sukobili tim Kine, Gruzije i Hrvatske, a na kraju je zbog poprilično jednakih bodova odlučeno da sva 3 tima odnose kući zlato. Službeni jezik natjecanja bio je engleski kao i komunikacija s ostalim natjecateljima.

TEKST: S. P.      FOTO: RH